Tak ako každý tvor, i pes by mal mať stravu pestrú a bohatú na vitamíny a iné dôležité prvky. Od šteniatka sa majiteľ musí starať o blaho svojho psa a teda i jeho potravu. Šteňatá majú žalúdok citlivejší ako psy dospelé, preto je potrebné na to prihliadať a podľa toho upraviť aj stravu, resp. zmenu potravy.
Najjednoduchším a aj podstatne lacnejším spôsobom ako vyživovať svojho psa je granulovaná strava, skrátene granule. Vybrať si môžete z nepreberného množstva značiek a tým aj kvality, ceny. Kvalitnejšie značky majú uvedené obsah do najmenších detailov, teda to, čo granule obsahujú, čo nájdete vo vnútri vrecka a čo môžete očakávať. Sú rozdelené podľa veľkosti plemien, niekedy aj podľa konkrétnych plemien. Granule sú dobre znášané aj šteňatami, a tiež existujú značky, ktoré vyrábajú granule zvlášť pre citlivé psy, psy s chorobami kože a podobne. Je potrebné zabezpečiť svojmu psovi vhodné granule, pokiaľ sa rozhodnete kŕmiť ho týmto spôsobom.
Granule sú rozdeľované do týchto základných skupín:
- granule pre šteňatá
- trpasličích plemien
- malých plemien
- stredných plemien
- veľkých plemien
- obrích plemien
- granule pre dospelé psy
- trpasličích plemien
- malých plemien
- stredných plemien
- veľkých plemien
- obrích plemien
- granule pre psy v záťaži a kojace suky
- granule pre starnúce psy
Podľa vášho uváženia a vašej peňaženky sa rozhodnite pre to naj krmivo, ktoré bude vyhovovať aj vášmu psovi. Je dobré vyskúšať ich niekoľko, z tých drahších poskytujú predajne vzorky na vyskúšanie. Neodporúčam granule z obchodných reťazcov, resp. ich vlastné značky - granule nie sú chutné ani zdravé, ba možno niekedy viac poškodia ako pomôžu. Najideálnejšie je nájsť zlatú strednú cestu, kedy je krmivo stredne drahé a zároveň výživné, chutné a zdravé. Pamätajte - ani najdrahšie krmivo nemusí byť zďaleka to najlepšie.
Varená strava
Ďalšou z možností je strava varená. Je to však dosť náročné ako na čas, tak na financie a napokon je aj ťažšie odhadnúť a zabezpečiť psovi vo varenej strave všetky živiny.
Osobne sa prikláňam ku kombinácii týchto možností a teda dávať psovi granule a občas stravu varenú. Ja to riešim tak, že svoje psy kŕmim granulami cez týždeň a cez víkend im dávam varenú stravu. Je to dôležité najmä z hľadiska neslávne známej torzie žalúdka, pre laikov pretočenie žalúdka, ktorého jednou z príčin je aj to, že dnešní psi jedia veľa tzv. ľahkej stravy, teda žalúdok a celý závesný aparát žalúdka nie je dostatočne trénovaný, a k torzii môže dôjsť pri nadmernom skákaní alebo behaní psa, krátko po nažratí. Tiež jednou z príčin je aj vznikanie plynov v potrave, teda vyzerá to, akoby sa náš pes zdul - ako dobytok. Plyny vznikajú hlavne pri dlhšom odstáti potravy, napr. namočených granúl alebo varenej stravy.
Psom sa varí zásadne bez soli a iných príchutí. Môžete im uvariť cestoviny so syrom, vnútornosti, ryžu, hydinu, či kosti. Pri kostiach pozor - psovi dávajte len veľké kosti, nikdy nie kosti malých zvierat ,hydiny či rýb. Tie totiž majú kosti slabé a tenké a mohli by psovi po prehltnutí ublížiť.
Z vnútorností môžete použiť ktorúkoľvek, ale pečeň a ľadviny používajte naozaj sporadicky. Ako vieme, cez pečeň a tiež ľadviny sa filtrujú všelijaké nečistoty a zachytávajú sa v nich. Pes by ich teda v potrave zjedol. Psy tiež milujú syry, mlieko, mäsové výrobky, piškóty, ale aj ovocie a zeleninu. Pri ovocí a zelenine takisto odporúčam striedmosť a malé dávkovanie vzhľadom na to, že psy môže takáto potrava nadúvať a spôsobovať im plynatosť a kŕče. Každému psovi chutí niečo iné a je na vás ako ich majiteľoch, aby ste zistili, čo to je :o)
Surová strava
Kapitolou samou o sebe je surová strava. Názory na ňu sa rozchádzajú. V každom prípade je podávania surovej stravy a teda najmä surového mäsa veľká záťaž na našu peňaženku, i keď uznávam, že psy majú iné trávenie ako my a môže to byť pre nich vhodný spôsob stravovania. Takže - kto na to má čas, peniaze a odhodlanie, hor sa na to! Psy sú údajne po podávaní čisto surovej stravy zdravší a vitálnejší. Ja som surovú stravu a hlavne mäso neskúšala, aj z dôvodu, že mám psy malých plemien s dosť citlivými žalúdkami.
Pri kŕmení je treba siuvedomiť aj to, akého psa čím kŕmim. Napríklad mojej yorkšírke nerobila dobre akákoľvek zmena krmiva, či značky, alebo spôsobu podávania a tiež kvôli pretrvávajúcim problémom s prekyslením žalúdka sa musela ako malé šteňa vzdať žuvacích kostí.
Ako šteňatám, tak aj dospelým psom môžeme ku granuliam pridávať aj mäsové konzervy - tie sú príjemnou zmenou hlavne pre psy. Majitelia už takú radosť nemajú, pretože z konzervovaného mäsa môže pes dostať napríklad hnačku, najmä preto, že je to zmena jeho stravy a jeho žalúdok ju nemusí prijať.
Možností, ako kŕmiť svojho psa je nekonečno - po čase nájdete ten správny spôsob, ktorý bude vyhovovať ako vám, tak aj nárokom vášho psa.